Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X
Links

TOPRAK VE PH

Toprak içindeki pH seviyesinin bitkiye çok önemli etkenleri bulunmaktadır. Örnek olarak, kireç sorunu yaşayan toprakta bulunan her bitkide negatif etkiler görülmektedir. Bitkinin üst kısımlarında sararma ve deformasyonlar görülür ve bitkide büyüme sorunları meydana gelir. Kök gelişimi de dolaylı oalrak etkilenir ve kısa, güdük kalır. Düşük pH seviyesinde manganez ve aliminyum ortadan kalkar ve bu durum bazı bitkiler içinde zehir etkisi oluşturmaktadır.

Yüksek pH ortamda fazla kalsiyum oluşturur ve bu da bir dezavantajdır. Yüksek pH değerinde ayrıca demir, manganez ve bor eksikliği görülür. Sonuçta ise yapraklarda sararma meydana getirecektir. Demir eksikliğinde yaprak damarları koyu yeşil olur. Bor eksikliği bitki formunda eğrilmeler, büyüme sorunları ve tepe tomurcuklarının ölmesi şeklinde belirtiler gösterir. Manganez eksikliği uç tomurcuklar yeşil kalmakla birlikte alt yapraklarda damar aralarında sarılıklarve çoğu zaman kurumalar görülecektir.

Eğer bu madde eksiklikleri topraktaki kireç fazlalığından kaynaklanıyorsa bunların takviyesi topraktaki eksikliklerini gidermez. Çünkü bu maddeler nekadar ilave edilirse edilsin topraktaki fazla kireç bunları tutacağından kökler tarafından alınımını engelleyecektir.Bu durumu gidermek için öncelikle toprak ph’ının düzenlenmesi ve daha sonra eksik madde takviyesi gerekmektedir. Farklı ph seviyelerinde azot,fosfor ve potasyum gibi temel besin maddelerinin alımıda değişmektedir. Örnek olarak düşük ph seviyesinde fosfat uygulamak işe yaramayacaktır. Bu durumda ph seviyesinin 6.5 seviyesine getirilmesi fosfat alımını olumlu etkileyecektir. Bitkilerin büyük çoğunluğu için 6.5 ph ideal bir değerdir.Bu da birçok besin maddesinin 6.5 ph da serbest kalmalarından (tutulmamalarından) kaynaklanmaktadır.

Kireç takviyesi toprak ph ını fazla yükseltmediğinden istenen bitkileri yetiştirmemize yardımcı olması yanında toprak drenajını geliştirmekte ,killi toprakların kolay işlenmesine katkı sağlamakta,havalanmasını etkilemekte,topraktaki organizma faaliyetlerini arttırıcı etkide bulunmakta ve bazı hastalıkların da önüne geçebilmektedir.