Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X
Links

PH METRE

Dünyada ilk pH ölçer 1934 yılında Arnold Beckman tarafından üretilmiştir. Cam elektrot aslında ilk 1906 yılında Fritz Haber and Zygmunt Klemensiewicz tarafından üretilmiş olup fakat o zamandaki teknik zorluklardan dolayı pH ölçer üretilmesi başarılamamıştı. Buradaki en büyük zorluk, cam elektrodun iç rezistansının yüksek olmasından kaynaklanıyordu. Doğru ve güvenilir sonucu elde edebilmek için birisinin çok duyarlı galvanoscope ürününü kullanması gerekiyordu ve bu cihazda çok pahalıydı. Bu problemin üstesinden gelmek için Arnold Beckman 2 vakum tüpü kullanarak basit yüksek kazançlı yükseltici tasarladı. Yükseltilmiş akımı, ampermetreler ile ölçmek çok kolay bir durumdu.

  Arnold Beckman taradından dizayn edilen ilk pH metre

  Bu düşünce 1936 yılında ispatlandı ve yine 1936 yılında Beckman ticari olarak bu ürünü satmaya karar verdi. İlk pH ölçüm cihazını “Model G asit ölçer” olarak adlandırdı. Daha sonra ismini “Model G pH metre” olarak değiştirdi. Beckman tüm pH metreyi tahta bir kutu içine yerleştirmiştir. Bu tahta kutu içine yükselitici, elektrokimyasal sensör, elektrod, kalibrasyon skalası, piller ve ölçüm haznesini koymuştur. 10 yılda 600 adet pH metreyi yoğun istekle satmaya başarmıştır. 1955 yılında ise 126000 seri numarasına ulaşmıştır.

  Model G pH Metre

  Son teknoloji pH metre cihazları…

  İlk olarak ADWA AD11 pH metre ve sıcaklık ölçer cihazından bahsedeceğiz.

  ADWA AD11 cep tipi pH Metre

  Bu ph ölçüm cihazı isminden de anlaşılacağı üzere pH ve sıcaklık değerlerini bir arada ölçmektedir. ATC özelliği bulunmaktadır. ATC (Automatic Temperature Compensation) kısaltmasının anlamı otomatik sıcaklık doğrulamadır. pH değeri sıcaklıkla birlikte değişmektedir. Aşağıdaki şekilde pH – Sıcaklık ilişkisini görebilirsiniz.

  pH sıcaklık ilişkisi

  AD110 Portatif Ph metre

  AD8000 masa tipi ph-iletkenlik-TDS-Sıcaklık-mV ölçüm cihazı ise pH seviyesini noktadan sonra 3 hane olarak göstermektedir. AD1000, AD1200, AD1020 masa tipi pH-mV-sıcaklık ölçer cihazlarıda pH’da noktadan sonra 3 hane göstermektedir. Bu sitede pH metreler ile ilgili tüm bilgiler verilecektir. pH metre cihazlarının kullanımları, kalibrasyon eğitimleri, her türlü üründe nasıl ölçüm yapabileceğinizi çok rahatlıkla öğrenebileceksiniz. Bu sitenin asıl amacı en doğru pH metre cihazını almanızı ve pH metre cihazlarını en doğru bir şekilde kullanmayı, gerektiğinde bakımını yapabilmeyi sağlamaktır. pH metrelerin yoğun olarak kullanıldığı yerler şunlardır; Akvaryumlarda, et ve sütte, tüm gıdalarda, fabrika atık sularında, boyalarda, her türlü kimyasalda, toprakta, medikal vb. gibi alanlarda yoğun olarak pH metre kullanılmaktadır. Dolayısıyla pH metre cihazlarını seçerken çok dikkatli olmamız gerekmektedir.